top of page

XIII Eko Wyzwania: Kopalnie i energia


Nie można rozmawiać o energii nie mówiąc o konwencjonalnych elektrowniach i kopalniach. Nie można nie rozmawiać o Turowie i także ten temat poruszaliśmy w czasie Eko Wyzwań. Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, zaangażowany w sprawę kopalni odkrywkowej w Turowie, a przy okazji doskonale zorientowany w transformacji energetycznej i jej możliwym współfinansowaniu przez UE, komentował tę sytuację. – Postawienie sprawy zerojedynkowo nie przyniesie rozwiązania. W Turowie nie będzie działała odkrywka do 2040 roku, i tak trzeba będzie zamknąć kopalnię, teraz możemy jeszcze o tym zdecydować i otrzymać na to środki od Unii Europejskiej. Mówienie „nie pozwolimy” zamknąć kopalni to nie tylko występowanie wbrew temu, co Turów czeka, to także mówienie o wychodzeniu Polski z UE.


Przypomnijmy, że dzień przed Eko Wyzwaniami TSUE zdecydował:


Ze względu na to, że Polska nie uczyniła zadość zobowiązaniom nałożonym na nią w tym postanowieniu, Republika Czeska wniosła, w dniu 7 czerwca 2021 roku, o zasądzenie od Polski na rzecz budżetu Unii okresowej kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za uchybienie jej zobowiązaniom. Polska natomiast złożyła wniosek zmierzający do uchylenia tego postanowienia. W wydanym dzisiaj (w poniedziałek) postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta oddaliła ten wniosek Polski i zobowiązała to państwo członkowskie do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej.-relacjonuje TSUE w komunikacie prasowym.

Mniej więcej od czerwca głośno spór między Polską a Czechami rozbrzmiewa w mediach. Dzisiaj słyszymy głosy o tym jak to złe Niemcy i Czechy kopią sobie dowoli, a nasza kopalnia jest im solą w oku. Niestety wiele komentarzy jest nasycone ideologią, a pozbawione obiektywizmu.


Nie kopalnia, a brak wody po stronie czeskiej – co jest konsekwencją naszej odkrywki, jest tu źródłem konfliktu – to tak dla przypomnienia tym, co stawiają się w roli fachowców i ekspertów.


Fakt, że nie respektujemy postanowień TSUE stawia nas w dramatycznej sytuacji. Prawdopodobnie rządzący z PiS uznali, że skoro oni maja sądownictwo za nic, to sądy będą i wobec nich działały na zasadach PiS – otóż nie.


Jest jeszcze jedna konsekwencja – lekceważenie wyroków unijnych oznacza, że dajemy pretekst UE, aby Polskę z Unii usnąć. Ponadto Unia nie będzie czekała, aż polski rząd zrobi przelew należnych z tytułu kary pieniędzy. Nie wypłaci nam środków, o które zabiegamy, a tak się składa, że PiS ich bardzo potrzebuje.


Co na to rząd? Do poważnych negocjacji, które powinny toczyć się na najwyższym szczeblu, nie wysyła premiera, dając tym samym asumpt Czechom do trzymania twardego kursu.


Kopalnia Węgla Brunatnego Turów zatrudnia prawie 2400 osób, natomiast Elektrownia Turów ponad 1200, w sumie 3600 osób. Podzielmy to przez zasądzone 500 tys. to 139 euro dziennie na każdego zatrudnionego. Na miesiąc to 18765 zł…


W Czechach właśnie wygrała wybory demokratyczna opozycja, PiS znalazł się na kolizyjnym kursie w polityce z naszym sąsiadem. Osiągnąć porozumienie, w takiej formie, jakiej oczekuje polski rząd zdaje się już nierealne.

39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page