top of page

ZDROWA CHEMIA?


Ekologia w praktyce to dbanie o środowisko w codziennym życiu. Słyszymy coraz więcej o wszechobecnej chemii…


Na początek trzeba uściślić, że chemia jest wszechobecna i chyba tę pewność nabywamy już na pierwszych lekcjach w szkole. Rzecz w tym, czy mówi o tej przyjaznej nam i środowisku, czy może tej szkodliwej.

Byłoby ogromnym uproszczeniem mówić, że chemia nam szkodzi, a pamiętać trzeba, że dzięki niej (jako nauce) rozwój naszej cywilizacji zdecydowanie przyspieszył podnosząc komfort i bezpieczeństwo naszego życia. Niestety, czasami zagalopował się nieco ten rozwój i argumentów przeciw przybywa.

Złoty umiar, klucz do stosowanie wszelkich środków chemicznych w naszych domach, bo o tej codzienności trzeba przypomnieć. Detergenty za miast nas chronić, szkodzą naszemu zdrowiu. Tu nasza wygoda ma niestety ogromne znaczenie. Wybieramy środki, które działają od razu, produkty nie do zabrudzenia, a do tego używamy ich w ogromnych ilościach (więcej niż przewiduje producent w instrukcji).

Możemy uniknąć wielu szkodliwych składników stosowanych w domach detergentów lub w kosmetykach, stosując tradycyjne sposoby (soda oczyszczona i sok z cytryny potrafią być bardzo skuteczne, ale to tylko przykład wśród wielu innych sposobów).

A czego powinniśmy unikać? Na przykład fosforanów, które są już stopniowo wycofywane, ale znajdziemy je nadal w wielu środkach piorących i czyszczących. Dla naszego środowiska są groźne, bo powodują nadmierny rozkwit glonów w wodzie, a przy nadmiarze dla nas są niebezpieczne, bo wywołują: niewydolność nerek, zwiększona zachorowalność na raka płuc, a także różnego rodzaju alergie. Warto pamiętać, że groźne dla nas są lotne związki organiczne (LZO), czyli gazy ulatniające się z wielu środków czyszczących. Dzieci oczywiście są szczególnie narażone na ich szkodliwe oddziaływanie. Niektóre substancje zawierające amoniak czy chlor mogą być szczególnie drażniące dla dzieci z astmą.

O tym jak dbać bezpiecznie o higienę, także w naszych domach, więcej na konferencji i targach EKOISTKI 28 maja 2016 roku w Zamku Książ, więcej na https://www.facebook.com/events/1581694122144963/

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page