top of page

DZIEŃ BEZ FOLIOWYCH TOREB I OPAKOWAŃ!


Taki dzień powinien trwać cały rok, być codziennie! Czy to jest proste, czy to jest wykonalne? I na końcu – czy to ma jakieś znaczenie, jeśli zrezygnuję z foliowych opakowań? Z okazji święta zachęcamy i podpowiadamy.


Czy warto?

W zależności od jakości materiału, z jakiego wykonane są opakowania foliowe, czas ich rozkładu to około 400 lat. Używamy je raz i później trafiają do śmietnika (i oby do pojemnika na plastik!). Koszty powstania tego opakowania/torby również „trafiają” na śmietnik. Do tego zanieczyszczenie. Jak bardzo potrafią wszelkie woreczki, torebki plastikowe zaśmiecać otoczenie widać, gdy wiatr, wichura ucichną a na trawnikach, płotach ścielą się gęsto foliowe odpady. Tak też trafiają do wszelkich zbiorników wodnych. Takie foliówki potrafią wywołać na przykład powódź. W Kenii, RPA, Indiach, Maroku czy Bangladeszu zakazano stosowania foliowych toreb, argumentując to właśnie powodziami. Foliówki zapychają odpływy rzek i kanałów. Morskie zwierzęta mylą plastikowe odpady z pokarmem, czasami też zaplączą się w nie co uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.


Co ja jeden/jedna mogę?

Jak wrzucasz złotówkę do puszki na datki charytatywne, to czy wątpisz w to, że uzbiera się z takich datków potrzebna kwota? Tak samo działa zmiana nawyków, stylu życia. Odpowiedź jest dość prosta: możesz zmienić swoje przyzwyczajenia. Internet jest miejscem, gdzie wymieniamy się pomysłami i doświadczeniami. Tak samo jest z ekologicznym sposobem na życie (ekopraktycznym też!) Pod hasłem zero waste takich pomysłów znajdziemy naprawdę bardzo wiele. Na czym to polega pisaliśmy już na naszym portalu – pod tym linkiem.


Jak to zrobić?

Całe przedsięwzięcie wymaga przede wszystkim chęci (słomiany zapał jest bardzo niepożądany). Zastanówmy się co wyrzucamy do pojemnika z plastikami i czy można to ograniczyć. Podpowiadamy jak poradzić sobie z zakupami – TO NA ZAKUPACH POWSTAJĄ ODPADY. Kupowanie świadome to podstawa, ale trzeba też radzić sobie z wyzwaniami, na przykład warzywa i owoce w markecie. Tu doskonale sprawdzają się wszelkie wielorazowe woreczki. Można je uszyć samemu, można je kupić. Więcej na ten temat przeczytacie pod tym linkiem.


Co jest jeszcze ważne? Bez plastiku jest zdrowiej. Mikrowłókna z tworzyw sztucznych opanowały nasze środowisko, w tym nawet wodę. Kwestia oddziaływania na nasze organizmy i ich zdrowie jest jeszcze badana, ale chyba każdy domyśla się, że lepiej nie wprowadzać do organizmów nic co nie jest naturalnie do tego przystosowane. O ilościach plastiku, mikrowłówkien także możemy przeczytać m.in. pod tym linkiem.

Świętujmy bez foliówki cały rok!

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page