top of page

Zapraszamy na konferencję! Czas na Eko Wyzwania

Zaktualizowano: 10 wrz 2021


Zaczął się już wrzesień i najwyższa pora napisać więcej informacji o naszej konferencji, która już 21 września we Wrocławiu.


Na początek najważniejsze informacje organizacyjne. Ruszyła już rejestracja, zapisać się możemy jedynie przez stronę Evenea i tu podajemy link: https://app.evenea.pl/event/851211-12/

Przypominamy, widzimy się 21 września w Hotel Ibis Styles Wrocław Centrum. Nie jest to jedyny hotel tej sieci w mieście, zatem warto zapamiętać adres: plac Konstytucji 3 Maja 3, Wrocław. Zaczynamy o 9.30 i kończymy o 15.00.


Eko Wyzwania będą składać się z trzech części. Pierwsza (9.00-11.30) to panele dyskusyjne oraz prelekcje (studium przypadku). Skoncentrujemy się w niej przede wszystkim na źródłach energii tych, uznawanych najbardziej za zielone. Spojrzymy na zagadnienie z różnych punktów od biznesu (przemysł, mniejsze firmy i prosumenci) po perspektywę samorządów.


Po przerwie kawowej druga część (11.45-13.00) także poświęcona dyskusjom i wystąpieniom. Tematyka będzie nieco szersza. Przyjrzymy się możliwościom oszczędzania energii (w mieście, w firmie, zakładzie produkcyjnym). Będziemy szukać alternatywnych rozwiązań na jej pozyskanie. Nawiążemy także do komunikacji, także tej miejskiej, która również związana jest z przecież z energią


Trzecia część (13.00-15.00) będzie miała charakter networkingowy. Przy ekologicznym i wegetariańskim poczęstunku będzie to chwila na: poznanie się, rozmowy w kuluarach, wymianę poglądów, zapoznanie się z ofertą stoisk i - miejmy nadzieję - początek współpracy, bo taki jest główny cel tej konferencji. Do dyspozycji naszych uczestników będą stoiska wystawców (m.in.

fotowoltaika, sprzęt do produkcji paliw ekologicznych, ekologiczne pojazdy).


Gościem XII Eko Wyzwań będzie Marcin Popkiewicz, fizyk, kreator trendów, naukowiec z Ziemia na Rozdrożu i przybliży temat: "Energia po nowemu: ABC"


Radosław Gawlik - Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA; współtworzący Dolnośląski Alarm Smogowy. w rządzie Jerzego Buzka pracował jako wiceminister środowiska - porozmawiamy o bieżących wyzwaniach w polskiej energetyce.


Jak kryzys klimatyczny zmienia życie miast i jakie wzywania przed nimi stawia, opowie w czasie XIII EKO WYZWANIA - ZIELONA ENERGIA Paweł Karpiński Radny Wrocławia - przewodniczący Komisji Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska Rady Miasta Wrocławia. Oczywiście gości, Partnerów, prelegentów będzie znacznie więcej!


Będziemy rozmawiać przede wszystkim o tym, na co mamy wpływ.

W panelach dyskusyjnych porozmawiamy o:

  • Miasto - rozwiązania samorządowe na "zazielenienie mias"; ale także wybory samych mieszkańców. Jak miasto powinno dostosowywać się do zmian klimatu, które już zachodzą i jak im zapobiegać na przyszłość. Począwszy od komunikacji przez budownictwo, politykę miejską dotyczącą zieleni, po realizację na przykład uchwał antysmogowych. Sprawdzimy czy są szanse na racjonalne zarządzanie zasobami (woda, energia). Oczywiście będziemy rozmawiać o kosztach i finansowaniu programów. W tej dyskusji poruszymy kwestię transportu, także tego indywidualnego. W sytuacji, kiedy komunikacja zbiorowa nie jest w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowania mieszkańców miast - niezależnie od wielkości - ale i wsi - tych mieszkańcy muszą dojeżdżać do miast, alternatywą ciągle sprawdzającą się jest własny samochód. Czy galopujące ceny paliw zachęcą nas do korzystania z hybryd, samochodów elektrycznych czy może od razu pominiemy etap półśrodków i sięgniemy po napęd wodorowy?

  • Przemysł i budownictwo. Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki jest budownictwo. Popyt na kolejne inwestycje, mimo na przykład pandemii, stale rośnie. Dotyczy on także budownictwa przemysłowego. Od fabryki, przez hale magazynowe, po biurowce - rosną kolejne budowle w naszym krajobrazie. Czy zatem można budować w zgodzie ekologią? Jak przedstawia się korzystanie z materiałów i infrastruktury, które mogą oszczędzać energię, wodę? Czy są szanse na większy udział OZE w tej dziedzinie, także w rozwiązaniach hybrydowych. Porozmawiamy o tym, co już udało się osiągnąć w tej dziedzinie i o planach na przyszłość. Będziemy także nawiązywać w rozmowie do oszczędności finansowych jakie idą w parze z rozwiązaniami ekologicznymi. Postaramy się także odnieść do kwestii norm ISO, które poniekąd wymuszają systemowo rozwiązania ekologiczne, a które firmy niezależnie od wielkości coraz chętniej wprowadzają.

  • Smog i odpady to jedne z większych uciążliwości – delikatnie ujmując – jakie sami tworzymy i jakie nam doskwierają. Będziemy dlatego także rozmawiać o energii w postaci na przykład ciepła. Ciepło systemowe wydaje się najsensowniejszym rozwiązaniem na ogrzanie mieszkań w miejskiej zabudowie. A co z odpadami? Mogą być także źródłem energii. Ten temat budzi ciągle emocje, ale trzeba rozmawiać, ponieważ z jednej strony nie udaje nam się znaleźć rozwiązań skutecznych na odpady, a z drugiej rozwój technologii daje szanse na bezpieczne ich przetwarzanie.

  • W panelach dyskusyjnych posłużymy się także szerszą perspektywą i siłą rzeczy nawiążemy do sedna, czyli kryzysu klimatycznego i samej transformacji energetycznej, jaka nas czeka. Jakie przed nami - z punktu widzenia globalnego, ale i lokalnego - stoją opcje wyboru, jakie decyzje i ich konsekwencje i jakie scenariusze są możliwe - o tym będziemy dyskutować.

  • Rejestrujcie się na konferencję, bo liczba miejsc jest ograniczona, a czasu coraz mniej!171 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page